Armin Service

سیستم‌های تهویه مطبوع – معرفی و برسی انواع تجهیزات تهویه هوا

سیستم‌های تهویه مطبوع

امروزه به سبب گسترش زندگی ماشینی و افزایش آلاینده‌ها و ویروس‌های متعدد، سلامت هوای محیط تأثیر مهمی بر زندگی انسان داشته و بسیار حائز اهمیت است. به همین منظور استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع هوای ساختمان، محل کار، مجتمع‌ها و… می‌تواند بر بهبود سبک زندگی و سلامتی انسان‌ها بسیار تأثیرگذار باشد.

در این مقاله ابتدا به توضیحات درمورد انواع سیستم‌های تهویه مطبوع میپردازیم. در ادامه نیز قصد داریم تا شما را با انواع تجهیزات اصلی و مهم این سیستم‌ها بپردازیم.

سیستم‌های تهویه مطبوع کولرهای گازی

از رایج‌ترین و متداول‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع مجزا می‌توان به اسپلیت‌ها اشاره کرد. از آنها علاوه بر سرمایش در بعضی موارد می‌توان گرمایش هم ایجاد نمود. اسپلیت‌ها در محیط‌های مسکونی و اداری با مساحت کم و متوسط استفاده می‌شود.

با نصب کولر گازی در هر قسمت از یک آپارتمان (سالن پذیرایی، اتاق‌خواب و…) آزادی عمل بیشتری به افراد جهت تنظیم دمای کاملاً مستقل از دمای دیگر قسمت‌های منزل یا اداره را می‌دهید. کولرهای گازی در انواع دیواری، ایستاده، پرتابل و کاستی ارائه می‌شوند که مدل‌های دیواری از ظرفیت‌های 9000 تا ظرفیت‌های 30000، مدل‌های ایستاده از ظرفیت‌های 30000 تا ظرفیت‌های 90000، و مدل‌های پرتابل در ظرفیت‌های 7000 تا 14000 ارائه می‌شوند.

که با توجه به ظرفیت اسپلیت و مساحت خانه و محل کار خود می‌توانید انتخاب خود را مشخص نمایید.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: چگونه خنکی کولر گازی خود را افزایش دهیم و آن را سرویس کنیم؟

سیستم اسپلیت مرکزی

سیستم اسپلیت مرکزی یا VRF

در سیستم VRF ترکیبی از یونیت‌های داخلی دیواری، کاستی یا کانالی به همراه یونیت‌های خارجی مرکزی است که برای پروژه متراژ متوسط کاربرد دارد. بدین سان که هر یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل نمی‌شود و چند یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل می‌گردند.

به طور کلی سیستم اسپلیت مرکزی که با علائم اختصاری مانند VRV,MULTIV,VRF یا GHP مشخص می‌شود دارای یک کندانسور بیرونی (که معمولاً در بام ساختمان نصب می‌شوند) و تعدادی پنل اسپلیت داخلی با امکان انتخاب نوع پنل اسپلیت و امکان تنظیم دمای دلخواه در هر یک از فضاهای ساختمان می‌باشند.

سیستم اسپلیت مرکزی یا VRF معمولاً در ساختمان‌های بزرگ، هتل‌ها و مراکز تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. منبع تغذیه انرژی این دستگاه‌ها بر اساس نوع یا برند می‌تواند برق سه‌فاز و یا گاز شهری باشد.

چیلرهای تراکمی آب خنک

چیلرهای تراکمی آب خنک

مزیت اصلی چیلرهای تراکمی آبی نسبت به هوایی، بیشتر بودن راندمان (COP) و قیمت کمتر چیلرهای آبی نسبت به هوایی است. همچنین در کنار مزیت‌های بسیار چیلرهای آبی، به

دلیل اینکه نیاز به خرید، نصب و نگهداری برج خنک کننده دارد ممکن است در برخی پروژه‌ها ایجاد محدودیت نماید.

به طور کلی چیلرهای تراکمی آبی دما تجهیز همراه با کمپرسورهای رفت و برگشتی و کمپرسورهای اسکرو از برترین برندهای معتبر در زمینه ساخت کمپرسورهای هوا ساخت و تولید می‌گردند، نوع کمپرسور مورد استفاده در چیلرهای تراکمی آب خنک دما تجهیز طبق سفارش کارفرما و در انواع اسکرو، اسکرال و رفت و برگشتی قابل ساخت می‌باشد.

چیلرهای تراکمی هوا خنک

مزیت اصلی چیلرهای تراکمی هوایی نسبت به چیلرهای آبی، عمدتاً امکان استفاده در هر شرایط آب‌وهوایی شرجی، امکان نصب در بام، بالکن یا هر فضای دیگری خارج از موتورخانه و نیز عدم نیاز به مصرف آب و نصب برج خنک کننده برای خنک نمودن مبرد و کندانسور در چیلرهای هوایی می‌باشد.

چیلرهای خانگی

چیلرهای خانگی

چیلرهای خانگی یا مینی چیلرها از دسته چیلرهای هوا خنک محسوب می‌شوند. از همین سیستم برای خنک سازی و گرمایش استفاده می‌کنند. اگر برای سرمایش و گرمایش خانۀ خود به دنبال گزینۀ مناسبی می‌گردید، بهتر است دربارۀ این نوع از چیلرها هم اطلاعاتی داشته باشید و این دستگاه‌های تهویۀ مطبوع را با دیگر گزینه‌های موجود مقایسه نمایید.

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب چیلرها، عملکرد مناسب آن ها در زمینۀ سرمایش محیط است. مینی چیلرهای خانگی نیز به مانند دیگر چیلرها از سیکل تبرید تراکمی برای خنک سازی محیط بهره می‌برند. سیال مبرد پس از ورود به کمپرسور انرژی لازم جهت گردش در سیکل تبریدی را به دست می‌آورد. در کمپرسور فشار سیال و دمای آن بالا می‌رود و مبرد به حالت بخار داغ درمی‌آید. سپس با ورود به بخش کندانسور دستگاه، این سیال به کمک جریان هوا کمی گرمای خود را از دست می‌دهد و به مخلوطی از مایع در حال اشباع و گاز اشباع درمی‌آید.

بر خلاف چیلرهای آب خنک، این نوع با استفاده از فن موجود، سیال مبرد را با جریان هوا خنک می‌کند. پس از عبور از کندانسور از یک شیر انبساط می‌گذرد. شیر انبساط علاوه بر اینکه می‌تواند روی شدت جریان سیال مبرد کنترل داشته باشد، به یک باره فشار آن را پایین می‌آورد و باعث می‌شود تا سیال تماماً به بخار تبدیل گردد. با این کار سیال آمادۀ ورود به اواپراتور می‌شود.

هواساز

هواساز که در جداول مشخصات تجهیزات پروژه‌ها به‌اختصار آن را با (AHU) نمایش می‌دهند. از مهم‌ترین تجهیزاتی است که برای تأمین هوای مطبوع و سالم با امکان کنترل دما و رطوبت هم در فصول سرد و هم در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. هواساز از اصلی‌ترین تجهیزات سیستم‌های تهویه مطبوع بوده که در تمام اقلیم‌های ایران دارای قابلیت نصب و بهره‌برداری می‌باشد.

هواساز برای انجام تهویه مطبوع در مراکز بزرگ، سالن‌های اجتماعات، نمایش و سخنرانی، بیمارستان‌ها، ادارات و… بسیار مناسب است.

ایر واشر

هواشور یا ایرواشر Air Washer دستگاهی است که برای خنک کردن هوا از روش پاشش پودر آب روی هوای عبوری از دستگاه بهره می‌گیرد. ایرواشرها می‌توانند به‌صورت یک دستگاه مستقل و یا به‌عنوان جزئی از هواساز و دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

ایرواشرها دارای انواع آپارتمانی و صنعتی بوده که در مدل‌های افقی یا عمودی، روبر وزن یا بالا زن، مجهز به کویل گرمایشی یا فاقد کویل گرمایشی ارائه می‌شوند. البته از این نوع سیستم بهتر است در مناطق خشک کشور و بخش‌های مرکزی استفاده شود. چرا که در مناطق مرطوب عملکرد قابل توجه را نخواهد داشت.

سیستم تهویه و متعادل‌سازی هوا زنت ZENT

با ابتکار و خلاقیت ایرانی البته با هزینه‌ای کم دستگاهی طراحی و ساخته شده است. که ترکیب کولر آبی و استفاده از کویل گرمایی آبگرم می‌باشد. این دستگاه به‌صورت دومنظوره می‌تواند استفاده شود. به طوری که در فصول گرم سال از همان سیستم کولر آبی برای خنک سازی استفاده شود که البته برای بخش‌های مرطوب کشور خیلی مناسب نخواهد بود.

از کویل‌های گرمایی آبگرم نیز برای گرم کردن هوای ورودی به خانه می‌توان بهره‌مند شد.

روفتاپ پکیج

به طور کلی روفتاپ پکیج‌ها جهت ایجاد گرمایش و سرمایش و عموماً در پروژه‌های تجاری و صنعتی و سالن‌های اجتماعات، سالن‌های ورزشی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روفتاپ پکیج در واقع از یک چیلر هوایی همراه با هواساز تشکیل گردیده است. دارای کویل سرمایش DX و مستقیماً گاز مبرد در آن جریان دارد.

روفتاپ پکیج به‌عنوان یک واحد مستقل در پشت‌بام ساختمان نصب می‌شود. در مکان‌هایی که دارای فضاهایی با متراژ و حجم بالا می‌باشند و به دمای یکسان نیاز دارند، قابل‌استفاده می‌باشند

سیستم تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوای خانگی علاوه بر جذب و ازبین‌بردن ذرات معلق و آلودگی هوا مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و گرده گیاهان با ازبین‌بردن بوهای نامطبوع و بوی سیگار در محیط‌های بسته در تصفیه هوا کاملاً مؤثر بوده و هوای پاک، سالم و مفرّح را به مصرف‌کنندگان عرضه می‌دارد.
امروزه با توجه به انواع آلودگی‌ها در هوای شهرهای بزرگ، استفاده از دستگاه تصفیه هوا در کلیه منازل و ادارات یکی از ضروری‌ترین ملزومات زندگی شهری گردیده و علاوه‌برآن اکیداً توصیه می‌نماییم که استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا همراه با نصب و استفاده از پنجره‌های دوجداره و UPVC که از ورود دوده و ذرات معلق هوای شهرهای آلوده به داخل جلوگیری می‌نماید، انجام گردد.

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!