Armin Service

علت داغ شدن جاروبرقی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

از جمله مشکلات رایج در استفاده از لوازم منزل، داغ شدن زودهنگام جاروبرقی می‌باشد. این مشکل چند دلیل اصلی دارد که در ادامه این مقاله از آرمین سرویس به شرح آن پرداختیم.

در بسیاری از مواقع داغ شدن موتور جاروبرقی تا حدودی نرمال است. اگر حتی پس از 20 تا 30 دقیقه کارکردن؛ موتور جاروبرقی به میزانی داغ شود، در مدل‌هایی که دارای ترموستات می‌باشند، سیستم ایمنی جاروبرقی موتور را از کار می‌اندازد تا آسیبی نبیند. اما اگر این میزان بیش از حد نرمال شد حتماً باید به دنبال علتی برای داغ شدن جاروبرقی باشیم. این امر نشان می‌دهد که قطعه و یا قطعاتی در جاروبرقی از سلامت قبل برخوردار نیستند.

در بسیار از مواقع، تشخیص داغ شدن موتور جاروبرقی از روی بو و یا توسط تست لمس انجام می‌گیرد. اما گاهی سایر عوامل نیز به همراه این بو خودشان را نشان می‌دهند. این موضوع برای عیب‌یابی جاروبرقی اهمیت زیادی دارد. مثلاً وقتی جاروبرقی داغ کند ممکن است به همراه آن صدای ناهنجاری هم شنیده شود. یا لرزشی در جاروبرقی دیده شود و یا به‌غیراز بوی داغی بوی سوختگی هم بدهد. باتوجه‌به هر یک از این مشخصه‌ها می‌توان دلایل زیر را به‌عنوان بارزترین علت داغ شدن موتور جاروبرقی عنوان کرد:

  1. خرابی ترموستات پاور
  2. خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی
  3. خرابی فن موتور
  4. زیاد بودن بار موتور
  5. عمل‌نکردن کلید گریزازمرکز
  6. پر بودن کیسه‌زباله، کثیف بودن فیلتر جاروبرقی و مسدود بودن لوله
  7. نیم‌سوز شدن موتور

داغ شدن جاروبرقی به دلیل خرابی ترموستات

نعویض ترموستات جاروبرقی

در برخی از مدل‌های جاروبرقی ترموستاتی تعبیه شده تا پس از مدتی کارکردن موتور درصورتی‌که حرارت موتور به‌اندازه‌ای مشخص رسید فرمان خاموش شدن موتور را بدهد.

لذا اگر ترموستات در زمان خود وارد عمل نشود موتور داغ می‌کند و بوی داغی در فضا پیچیده می‌شود.

راحت‌ترین تشخیص این عیب میزان کارکرد جاروبرقی است که اگر بیش از 10 دقیقه جارو کار کند و این بوی داغی به مشام برسد به‌احتمال زیاد تنها ترموستات خراب است. برای این منظور بهتر است با استفاده از یک ترموستات سالم و یا با استفاده از اهم متر ترموستات را چک کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

ایراد در برد جاروبرقی

در این صورت ممکن است برد الکترونیکی جاروبرقی سوخته یا دچار مشکل شده باشد. در این حالت موتور و ترموستات سالم هستند اما دستورات الکترونیکی برای فعالیت آنها منتقل نمی‌شود.

در صورت خرابی برد، لازم است با متخصص تعمیر در آرمین سرویس تماس گرفته و از بروز مشکلات بیشتر برای وسیله خود جلوگیری کرد.

ایراد در فن خنک‌کننده

تنها وسیله خنک کاری در جاروبرقی، فن دمنده آن می‌باشد. در صورت خرابی این بخش، گرمای تولیدی از موتور و برد تهویه نشده و منجر به داغ شدن بیش از حد جاروبرقی می‌شود. در این صورت لازم است دراسرع‌وقت اقدام به تعمیر کنید تا از سوختن برد و موتور جلوگیری شود.

زیاد بودن فشار و بار موتور دلیل داغ شدن جاروبرقی

داغ شدن جاروبرقی

موتورهای جاروبرقی در توان‌های مختلفی تولید می‌شوند ولی درهرصورت هرکدام ظرفیت نامی مشخصی دارند.

اگر بنا به هر دلیل مانند خرابی برخی مدارها و … بیش از توان موتور به این فشار وارد شود و موتور نیروی زیادی برای کار از دست می‌دهد و جریان زیادی از سیم‌های آن عبور می‌کند که این میزان نیرو با سطح سیم‌پیچی و دور موتور همخوانی ندارد.

ازاین‌رو موتور خیلی زود داغ می‌کند و به‌سرعت می‌سوزد.

پیشنهاد می‌کنیم در صورت دیدن چنین وضعیتی فوراً با تعمیرکار حرفه‌ای جاروبرقی تماس بگیرید.

نشانه مهم این حالت این است که موتور جاروبرقی بدون توقف مرتباً کار می‌کند و خیلی زود داغ می‌شود.

یک راه ساده دیگر بررسی مدارهای جاروبرقی با استفاده از آمپرمتر است.

خرابی کلید گریزازمرکز

وقتی جاروبرقی را روشن می‌کنید سیم‌پیچ راه‌انداز و یا کمکی ابتدا وارد مدار می‌شود و سپس با راه‌اندازی سیم‌پیچ اصلی، از مدار خارج می‌شود.

وقتی کلید گریزازمرکز خراب شود سیم‌پیچ راه‌انداز نمی‌تواند از مدار خارج شود و این موضوع باعث می‌شود که به‌غیراز سیم‌پیچی اصلی، سیم‌پیچ راه‌انداز هم جریان بکشد و باعث داغ شدن موتور شود.

معمولاً تعمیرکاران حرفه‌ای موتور جاروبرقی با گوش‌دادن به صدای کنتاکت وارد و خارج شدن سیم‌پیچ کمکی به صحت عملکرد آن پی می‌برند. در این حالت تنها راه بررسی و سرویس کلید گریزازمرکز است.

 

پرشدن کیسه، کثیفی فیلتر و انسداد لوله مکنده

پرشدن کیسه، کثیفی فیلتر و انسداد لوله مکنده

معمولاً وقتی فیلتر هوا کثیف باشد و یا تبادل هوا با بیرون برای موتور به‌خوبی انجام نشود موتور خیلی زود داغ می‌شود. موضوع دیگر پر بودن کیسه‌زباله جاروبرقی است که باعث فشار زیادی به موتور می‌شود. این قضیه درگیرکردن زباله در دهانه لوله مکش هم می‌تواند اتفاق بیفتد.

خیلی از جاروبرقی‌ها دارای فیلترهایی هستند که ممکن است با گردوخاک مسدود شوند. اگر فیلتر هوا کثیف باشد و یا تبادل هوا با بیرون برای موتور به‌خوبی انجام نشود موتور خیلی زود داغ می‌شود. همچنین اگر کیسه‌زباله جاروبرقی پر باشد باعث فشار زیادی به موتور می‌شود. اگر همراه با بالارفتن دمای جاروبرقی میزان مکش جاروبرقی هم کم شده باشد احتمال بروز چنین مشکلاتی وجود دارد و راهکار آن تمیزکردن فیلتر و خالی نمودن کیسه‌زباله است.

داغ شدن جاروبرقی، از علائم نیم‌سوز شدن موتور

موتورهای جاروبرقی از یک سیم‌پیچ اصلی و یک سیم‌پیچ راه‌انداز یا کمکی استفاده می‌کنند. در هر شرایط ممکن است در بین حلقه‌های اتصال این سیم‌پیچ‌ها و یا کلاف آنها اتصالی وجود بیاید.

این موضوع باعث کوتاه شدن مسیر جریان الکتریکی می‌شود که نتیجه آن به‌وجودنیامدن میدان مغناطیسی مناسب برای گردش موتور است که این مهم‌ترین دلیل در داغی موتور می‌باشد. موتورهای نیم‌سوز به‌شدت جریان مصرف می‌کنند.

برای این کار باید متخصص تعمیر جاروبرقی را خبر کنید ولی در حالت کلی باید سیم‌پیچی عوض شود. هرچند در بسیار مواقع تعویض موتور بهترین راه شاید باشد.

 

شناسایی علت داغ شدن جاروبرقی از چند نظر دارای اهمیت می‌باشد که مهم‌ترین آنها کاهش عملکرد دستگاه می‌باشد. به‌مرور و در صورت عدم توجه به این مشکل ممکن است موتور جاروبرقی به‌خاطر تحمل بار زیاد دچار سوختگی گردد. همچنین باعث می‌شود قدرت مکش دستگاه نیز به‌مرور کاهش پیدا کند و جاروبرقی کارایی روزهای ابتدایی را نداشته باشد.

 

کارشناسان آرمین سرویس می‌توانند در سریع‌تر زمان مشکل دستگاه شما را برطرف کنند.

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!