Armin Service

لاستیک درب ماشین لباسشویی – آموزش تعویض انواع لاستیک ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی جزء لوازم مصرفی و قطعه‌ای از ماشین لباسشویی می‌باشد که دارای عمر مفیدی می‌باشد؛ لذا گاهاً بعد از مدتی ممکن است دچار پوسیدگی شود. برای جلوگیری از نشتی آب به بیرون یا حتی محیط داخلی ماشین لباسشویی بهتر از در صورت مشاهده پوسیدگی این لاستیک سریعاً اقدام به تعویض شود. تا از پوسیدگی قسمت‌های داخلی ماشین هم جلوگیری شود.

برخی از لوازم‌خانگی مثل ماشین لباسشویی، یخچال و ماشین ظرف‌شویی، لاستیک دور درب دارند. یکی از نکات ساده ولی بسیار پراهمیت در افزایش طول عمر و بازدهی این لوازم تمیز نگهداشت و تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی است. به طور کلی لاستیک درب ماشین لباسشویی یک قطعه از جنس پلاستیک نرم است که ممکن است دچار آسیب‌هایی مثل سوراخ شدن و یا پارگی شود.

نکته قابل توجه این است که با مراقبت، تمیز نگه‌داشتن و در صورت نیاز تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی می‌توان از این آسیب‌ها جلوگیری کرد و از شر بوی بد ناشی از کثیفی لاستیک درب ماشین لباسشویی نیز خلاص شد.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

کاربرد و وظیفه لاستیک درب ماشین لباسشویی

یکی از اجزای مهم ماشین‌های لباسشویی هوشمند و غیر هوشمند، لاستیک درب آن‌هاست. لاستیک درب ماشین لباسشویی، فضای خالی بین بدنه و دیگ ماشین لباسشویی را پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد محتویات ماشین لباسشویی بیرون بریزد. مهم‌ترین وظیفه لاستیک درب ماشین لباسشویی، گرفتن لرزش دیگ و حذف آلودگی صوتی ناشی از چرخش آن است.

وجود این لاستیک مانع از حرکت ماشین لباسشویی مثل واگنی پر سروصدا می‌شود. همچنین از حرکت کردن درب شیشه‌ای ماشین و آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند.

این لاستیک با توجه به نوع ماشین لباسشویی در سه نوع وجود دارد:

لاستیک دور درب ساده

این نوع لاستیک ساده و معمولی است و شیاری روی آن وجود ندارد. از مزایای این لاستیک این است که تعویض و تعمیر آن از لاستیک‌های دیگر آسان‌تر است.

خواندن این مطلب نیز برای شما مفید است: اشتباهات رایجی که در استفاده از ماشین ظرفشویی مرتکب می‌شویم

لاستیک دور درب تک سوراخ

تفاوت این نوع لاستیک با مدل قبلی در شیاری است که بر روی آن تعبیه شده است. کارکرد اصلی این شیار برای گردش آب و ریختن آب بر روی لباس‌هاست. در واقع سیستم شستشوی گردشی در این نوع لاستیک به این صورت است که لاستیک به‌وسیله یک شیلنگ به محفظه جاپودری متصل است و در زمان کار ماشین لباسشویی از این شیار بر روی لباس‌ها آب ریخته می‌شود.

 

لاستیک دور درب چراغ‌دار

این نوع لاستیک‌ها از دو مدل قبل گران‌قیمت‌تر است. قیمت بالای آن به دلیل دوشیاری است که بر روی آن وجود دارد. همین ویژگی موجب شده که اندازه این لاستیک نسبت به سایر لاستیک‌ها بزرگ‌تر باشد. هرکدام از این شیار‌ها برای کارکرد‌های متفاوتی تعبیه شده‌اند. یکی از این شیار‌ها برای سیستم گردش آب و دیگری برای لامپ ماشین لباسشویی کاربرد دارد.

دلیل تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

وظیفه لاستیک دور درب ماشین لباسشویی، ایجاد فاصله میان دیگ و بدنه ماشین لباسشویی است تا در زمان کار ماشین لباسشویی به دلایل سرعت بالای دیگ و چرخش آن، باعث ایجاد صدای نابهنجار نگردد. این یک از هوشمندانه‌ترین راهکارهایی است که برای کم کردن صدای ماشین لباسشویی به کار رفته است و چندین سال است که ادامه داشته و تغییر نکرده است.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

ولی به دلایل مختلفی از جمله:

  • پاره شدن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی
  • سوراخ شدن لاستیک
  • پوسیده شدن لاستیک
  • جرم گرفتن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی
مراحل تعویض لاستیک دور درب

برق ورودی ماشین لباسشویی را با کشیدن دوشاخه یا زدن فیوز قطع کنید.

درب بالایی ماشین لباسشویی را که به‌وسیله دو پیچ در عقب ماشین لباسشویی محکم شده است، بازکرده و بردارید.

پیچ‌های پشت پنل جلویی را به وسیله پیچ‌گوشتی باز کنید. در این مرحله مراقب باشید تا به برد ماشین آسیبی وارد نشود.

جاپودری را بیرون بکشید. برای این کار جاپودری را کاملاً بیرون کشیده و در آخر کمی به سمت بالا مایل کنید تا خار آن آزاد شده و کاملاً از جای خود خارج شود و تمامی پیچ‌های روی قاب را که در زیر جاپودری قرار داشت، باز کنید.

تمامی کابل‌های ارتباطی به برد را به نحوی که به برد آسیب وارد نشود، جدا کرده و کنار می‌گذاریم. خارهای بالایی قاب جلویی را یکی‌یکی آزاد کرده و قاب جلویی را کاملاً از جای خود خارج می‌کنیم.

درب پایینی که در بدنه جلویی برای پمپ تخلیه و فیلتر تعبیه شده را کاملاً بازکرده و تمامی پیچ‌هایی را که به چشم می‌خورد، کاملاً باز می‌کنیم.

بعد از بازکردن تمامی پیچ‌های بدنه جلویی دستگاه، نوبت به جداکردن لاستیک می‌رسد. دقت داشته باشید که لاستیک دور درب به وسیله یک سیم گرد و یک فنر به دو طرف وصل می‌باشد. یکی به دیگ و دیگری به بدنه جلویی ماشین لباسشویی که شما برای بازکردن طرفی که به بدنه وصل شده است، باید فنر را کمی باز کنید تا سیم کاملاً از دور لاستیک خارج شود.

در مرحله بعد پیچ میکروسوئیچ درب را باز کنید و کابل متصل به آن را جدا کرده تا قاب جلویی کاملاً خارج شود.

حالا شما به قسمتی از لاستیک که به دیگ متصل شده است دسترسی کامل دارید. می‌توانید با باز کردن سیم و فنر دور آن لاستیک را خارج کرده و لاستیک نو را جایگزین کنید.

 

مونتاژ مجدد لاستیک نو

سپس تمامی مراحلی را که تا به اینجا انجام داده‌اید، برعکس انجام دهید تا لباسشویی را با لاستیک نو به حالت اول درآورید.

هنگام جا انداختن لاستیک جدید از وسایل نوک‌تیز استفاده نکنید زیرا باعث پاره شدن و آسیب لاستیک دور درب خواهد شد.

در صورتی که لاستیک دور درب ماشین لباسشویی شما جرم زیادی گرفته است یا سوراخ یا پارگی ریزی دارد، و شما به دلایلی از جمله هزینه بر بودن تعویض و پیدا نشدن لاستیک دور درب مشابه از تعویض آن صرفه نظر کرده‌اید، می‌توانید با انجام این مراحل لاستیک را 180 درجه چرخانده تا قسمت پایینی آن که جرم‌گرفته یا پاره شده است به بالا منتقل شود.

یادگیری تئوری تعویض لاستیک دور درب آسان است. اما همین کار ساده قطعاً، نکاتی عملی دارد که نیاز به تجربه دارد؛ لذا برای تعویض این قطعه بهتر است با کارشناسان آرمین سرویس تماس گرفته تا بدون ایجاد آسیب به وسیله خود این کار در زمانی کم انجام شود.

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!