Armin Service

مشکلات رایج یخچال فریزر و نحوه برطرف کردن آن‌ها

مشکلات رایج یخچال‌فریزر

یخچال‌ فریزها ازآنجایی‌که جزو دستگاه‌های مصرفی در آشپزخانه به‌حساب می‌آیند و به‌صورت مداوم روشن هستند، ممکن است دچار مشکلاتی در قطعات و یا تنظیمات خود شوند. ازآنجایی‌که در این زمان عملکرد صحیح یخچال فریزر مختل می‌شود، بهتر است برای جلوگیری از حاد شدن مشکل و همچنین فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال با کارشناسان آرمین سرویس تماس بگیرید. در ادامه این مقاله به اصلی‌ترین مشکلات یخچال فریزر  اشاره می‌کنیم.

خاموش شدن سریع موتور یخچال

یکی از مشکلات یخچال فریزر خاموش شدن سریع موتور یخچال است. تا زمانی که یخچال به دمای تنظیم شده برسد، کمپرسور در آن فعال بوده و در حال سرد کردن یخچال است. اما زمانی که دما به مقدار تنظیم شده رسید، موتور متوقف می‌شود. اگر این فرایند به‌سرعت انجام گیرد، نشان از بروز اختلال در یخچال دارد. در این زمان بررسی موارد زیر ضروری است.

عدم وجود نوسان در برق‌رسانی: از یک محافظ یخچال استفاده کنید و صحت پریز و اتصالات را بررسی کنید.

اختلال در کمپرسور: درصورتی‌که کمپرسور معیوب شده باشد تعمیر آن‌گاه ممکن نیست و نیاز به تعویض آن خواهد بود.

عدم عملکرد صحیح ترموستات: اگر ترموستات به‌درستی عمل نکند پیام‌ها به درسی مخابره نخواهد شد و با کوچک‌ترین تغییر دما، یخچال خاموش و روشن می‌شود.

برد: اگر برد معیوب باشد، یخچال دچار اختلال کلی شده و دستور توقف یا شروع فرایند به کمپرسور به‌درستی از آن صادر نمی‌شود. در این زمان تکنسین یا برد را تعمیر یا تعویض می‌کند.

عدم انجماد در فریزر

عدم انجماد یخچال

یکی دیگر از مشکلات یخچال فریزر عدم انجماد فریزر است. هنگامی که با مشکل کار نکردن و یخ نزدن فریزر مواجه شدید، قبل از هر چیز مطمئن شوید که به یخچال برق می‌رسد. سپس باید هنگام باز شدن درب فریزر، چراغ آن روشن شود. در غیر این صورت برق‌کشی یخچال باید توسط تعمیرکار بررسی شود. سایر مواردی که می‌توانند علت کار نکردن و یخ نزدن فریزر باشند:

 • بررسی کنید که مواد غذایی درون فریزر به‌گونه‌ای چیده نشده باشند که مانع از جریان هوا در آن شوند.
 • بررسی کنید دمای محیط در حالت استاندارد باشد (بین ۱۳ تا ۴۳ درجه سانتی‌گراد)
 • ممکن است موتور فن اواپراتور خراب شده و هوای خنک در فریزر جریان ندارد.
 • خرابی کمپرسور
 • کم بودن شارژی گاز یخچال
 • بازماندن درب فریزر به علت فرسایش لاستیک‌ها
 • امکان دارد برد دستگاه دچار اختلال شده باشد

وقتی یخچال سعی در خنک‌کردن مواد غذایی داشته باشد اما موفق به انجام این کار نشود، به طور دائم کار می‌کند. دلایل اصلی این مشکل می‌توانند موارد زیر باشند:

 1. آلودگی سیم‌پیچ‌های کندانسور
 2. عدم آب‌بندی درزها و خرابی لاستیک‌های درب یخچال
 3. تنظیم دمای نادرست یخچال روی حالت «بسیار سرد»
 4. عدم بسته شدن درب یخچال
 5. کم بودن میزان مادهٔ سردساز در درون آن
 6. وجود مانع در مقابل ورود جریان هوای سرد به داخل فریزر
 7. اختلال در سیستم دیفراست

صداهای اضافی در یخچال

صداهای اضافی از مشکلات یخچال فریزر محسوب می‌شود. صداهای مختلفی ممکن است از یخچال شما شنیده شود که برخی از آنان طبیعی و عادی بوده و به دلیل کارکرد معمول یخچال هستند. ولی برخی ممکن است به دلیل خرابی، ایراد قطعه یا قطعاتی در یخچال به وجود آمده باشند و از بروز مشکلی در دستگاه خبر دهند. در این مواقع به‌دقت به صدای تولید شده از یخچال و منشأ آن گوش دهید تا در عیب‌یابی یخچال قادر به برطرف نمودن آن باشید. یکی از قطعاتی که در اکثر مواقع مسبب اصلی سر و صداست، موتور فن اواپراتور می‌باشد. معمولاً در اثر فرسودگی و عدم رسیدگی و سرویس نکردن دوره‌ای یخچال، موتور فن اواپراتور خشک و فرسوده می‌شود و صدای آزاردهنده یخچال را ایجاد خواهد کرد.

اجزای مختلف دیگری همچون فن یخچال و پروانه‌های آن، موتور فن کندانسور و کمپرسور نیز می‌توانند منشأ صدای یخچال باشند.

در این حالت اگر صداهای اضافی رفع نشد و احساس کردید مشکل حاد می‌باشد بهتر است با کارشناسان آرمین سرویس تماس بگیرید.

برفک زدن یخچال و فریزر

ایجاد برفک در فریزر از مشکلاتی بود که تا چند سال قبل اکثر ما با آن مواجه بودیم. طوری که ماهانه خانم‌های خانه مجبور بودند فریزر را تخلیه و برفک آن را خالی کنند. اما با رشد علم و تکنولوژی دیگر از این برفک‌ها در فریزر خبری نیست.

به‌طورکلی برفک در زمانی که هوای گرم به داخل یخچال راه می‌یابد و با هوای سرد اختلاط می‌یابد و در شرایط دمایی داخل یخچال قرار می‌گیرد، به وجود می‌آید. درصورتی‌که برفک‌ها ذوب نشوند، سخت شده و یخ می‌بندند. علل بروز این مشکل می‌تواند به چندین مورد مربوط باشد و باتوجه‌به ناحیه بروز برفک و یخ، دلایل تشکیل و نیز رفع مشکل متفاوت خواهد بود. در گام نخست عیب‌یابی یخچال فریزر و سایدبای‌ساید، بررسی محل نصب یخچال اهمیت زیادی دارد. اگر رطوبت محیط بالا باشد، با هر باز و بسته کردن درب دستگاه و تکرار زیاد این امر، هوای گرم و مرطوب زیادی به داخل دستگاه راه می‌یابد که می‌تواند نهایتاً به برفک و یخ در داخل یخچال تبدیل شود.

در گام بعدی جهت عیب‌یابی یخچال‌فریزری که برفک می‌زند، حتی یخچال بدون برفک، باید به لاستیک یا واشر دور درب پرداخت که سالم بوده و به‌خوبی یخچال را کیپ نماید. همچنین، خرابی ترموستات دلیل دیگری برای بروز این مشکل است.

برق‌دار بودن بدنه یخچال

برق‌دار بودن بدنه یخچال

ممکن است برای شما هم پیش‌آمده باشد که با لمس درب یا بدنه یخچال، شوک خفیفی را احساس کرده و برق داشتن یخچال را تجربه کنید. این موضوع یکی از مشکلات یخچال فریزر است که بنابر دلایل مختلف ممکن است برای انواع مدل‌های یخچال پیش بیاید. عیب‌یابی یخچال فریزر در این حالت کمی دشوار است و به تجربه در امور الکتریکی نیازمند است.

باتوجه‌به خطرات الکتریکی بالقوه توصیه می‌شود از یک متخصص تعمیرات یخچال برای برطرف نمودن مشکل کمک بگیرید. ممکن است ایراد از موتور یخچال و یا یکی از اجزای الکتریکی آن باشد. در حالات دیگر اتصالی سیم‌ها و ارتباط نامعمول آنها می‌تواند سبب تخلیه جریان از طریق بدنه و درنتیجه برق‌دار شدن بدنه دستگاه شده باشد. معمولاً رطوبت زیاد محیط می‌تواند شکل را تشدید نماید.

بوی بد داخل یخچال

دلایلی که سبب می‌شود یخچال فریزر شما بوی بدی بگیرد، رعایت‌نکردن مواردی همچون گذاشتن مواد غذایی در ظروف بدون درب داخل یخچال، تمیز نکردن یخچال برای مدت طولانی، فاسد شدن مواد غذایی در داخل یخچال و… است. اما برای ازبین‌بردن این بوی بد نیز راهکارهایی وجود دارد.

در قدم اول لازم است تا دستگاه را خالی کرده و آن را از برق بکشید. سپس تمامی طبقات و کشوها را تمیز کنید و در صورت لزوم با آب ولرم و کف به‌خوبی بشویید. همچنین برای ازبین‌بردن رایحه بدی که ممکن است در یخچال باقی‌مانده باشد، می‌توان از مواد بوگیر، جوش شیرین و یا چند دانه قهوه استفاده کنید.

بسته نشدن کامل درب یخچال

مشکلات یخچال فریزر

اگر درب یخچال فریزر شما بسته نمی‌شود، باید سریعاً برای رفع آن اقدام کنید، زیرا می‌تواند مشکلات جدی‌تری را به وجود آورده و بالارفتن دمای یخچال و کارکرد یکسره دستگاه و مصرف انرژی بیشتر آن شود. در عیب‌یابی یخچال فریزر و ساید با سایدی که درب آن بسته نمی‌شود، ابتدا به درون دستگاه نگاه کرده و بررسی کنید که شیء یا چیزی از بسته نشدن در ممانعت نکند.

اگر وسایل زیادی در داخل یخچال قرار گرفته، سعی کنید مقداری از آنها را بیرون بیاورید. از دیگر مواردی که در بروز این مشکل بسیار مؤثرند، می‌توان به تراز نبودن یخچال اشاره کرد.

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!