Armin Service

هر آنچه باید در مورد سرویس کولر گازی بدانید

سرویس-دوره‌ای-کولر-گازی

شما باید در ابتدای فصول گرم قبل از استفاده از اسپلیت خود، اقدام به سرویس کولر گازی و چک آپ پنل خارجی آن نمایید. برخی افراد به صورت اشتباه تصور می‌کنند که این سرویس‌ها هزینه اضافی هستند. درصورتی‌که با انجام همین سرویس‌ها از خرابی و حتی مصرف زیاد برق در دستگاه خود جلوگیری می‌کنید.

سرویس وسایل الکتریکی باید قبل از اینکه کار به خرابی بکشد صورت گیرد. زیرا باعث می‌شود هزینه‌های تعمیرات و نگهداری آن به حداقل برسد. عمر مفید آن نیز به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کند. برای همین سرویس دوره‌ای کولرگازی اسپلیت ضروری است و باید در مورد آن رعایت شود.

سرویس دوره‌ای کولرگازی

تعمیر کولر گازی

اولین دلیلی که باید به‌واسطه آن کولرگازی را به‌صورت دوره‌ای سرویس کنید، کثیف شدن فیلتر و کندانسور است. این دو قطعه در دستگاه کولرگازی بعد از مدتی گردوغبار می‌گیرند. برای اینکه کارکرد صحیح آنها تحت‌الشعاع قرار نگیرد باید حتماً سرویس شوند. کثیف بودن فیلتر و کندانسور باعث می‌شود، دستگاه نتواند در زمان مناسب محیط را خنک کند. این موضوع سبب می‌شود به دستگاه فشار بیشتری وارد شود.

در صورت کثیفی فیلترها و رسوب گردوغبار در سیستم‌های تهویه، کمپرسور کولر باید مدت‌زمان بیشتری کار کند تا به دمای مطلوب برسد. همین موضوع مصرف بیشتر برق را بالا می‌برد و نهایتاً عمر مفید دستگاه شما را کم می‌کند.

بالارفتن آمپر کمپرسور به برد دستگاه و سیم‌کشی و خود کمپرسور آسیب جدی وارد می‌کند. گاهی هم یک هزینه تعویض اساسی روی دست مصرف‌کننده می‌گذارد. بنابراین با سرویس و نگهداری به‌موقع کولرگازی با هزینه کم از هزینه‌های تعویض قطعات رهایی پیدا کنید. برای همین است که سرویس دوره‌ای کولرگازی اسپلیت را ضروری می‌دانند. در واقع هزینه‌کردن در این زمینه نوعی تدبیر مالی محسوب می‌شود.

در سرویس دوره‌ای چه قسمت‌هایی از کولرگازی باید تمیز شود؟

شستشوی پنل داخلی از جمله قسمت‌هایی است که باید در سرویس دوره‌ای کولرگازی اسپلیت ضروری در نظر گرفته شود.

در سرویس کندانسور که در یونیت خارجی قرار دارد، همه فیلترها باید تمیز باشند تا سیکل تبرید R22 به‌درستی کار کند. در صورت وجود کثیفی و رسوب در سیستم، پروانه کندانسور به‌درستی دوران نمی‌کند و خنک‌کنندگی گاز به‌درستی انجام نخواهد شد. در این حالت شما در فصل تابستان دما کولرگازی را به پایین‌ترین دما ممکن تنظیم نموده‌اید. ولی کولرگازی خنک‌کنندگی قبلی را ندارد و هرچقدر هم کار کند اتاق خنک نمی‌شود.

سرویس‌کار کولرگازی ابتدا محافظ فن را از یونیت خارجی باز می‌کند. سپس با استفاده از فشار آب تمامی رسوب‌ها و غبارهای موجود در فن را برطرف می‌کند. پس از شست‌وشوی فن آب را از بین فین‌های موجود در پنل داخلی رد کرده و فین‌ها را شست‌وشو می‌دهد. لازم به ذکر است سرویس‌کار در شست‌وشو باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کند تا آب به قسمت سربندی یا محفظه برق وارد نشود. اگر آب یا رطوبت وارد محفظه شود در هنگام استارت زدن اتصالی رخ می‌دهد. بعدازاین مرحله، سرویس‌کار محفظه فن را می‌بندد و وارد مرحله بعدی که سرویس است می‌شود.

پنل داخلی با مکش هوا، آن را خنک می‌کند و سپس به محیط بازمی‌گرداند. به همین دلیل ممکن است فیلترها دچار گرفتگی شوند. در این صورت با شست‌وشوی فیلترها جریان هوا به‌خوبی برقرار می‌شود. اگر احساس کردید کولرگازی شما مانند قبل فشاردهی خوبی ندارد یا هوا سرد کمتری از دستگاه خارج می‌شود ممکن است فیلترها کثیف باشند.

 

مراحل سرویس کولرگازی

سرویس کولر گازی

در ابتدای سرویس و چک آپ کولرگازی لازم است ترموستات آن را بررسی کرد و از سلامت آن مطمئن شد.

برای انجام سرویس‌های دوره‌ای بهتر است کارشناس متخصص این کار را انجام دهند. تا هم در زمان کمتری انجام شود و هم دقیق‌تر از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید با کارشناسان آرمین سرویس تماس بگیرید.

همان‌طور که اشاره شد باید پنل خارجی در محیطی باز و حتماً در سایه و در صورت امکان در جریان باد قرار گرفته باشد.

در هنگام سرویس‌ کولرگازی باید به‌دقت کندانسور و خازن کولرگازی نیز مورد بررسی قرار گیرد. در این مرحله این دو قطعه نباید دچار تورم و بادکردگی شده باشند.

سرویس‌کار کولرگازی با وصل کردن گیج مانیفولد به کولرگازی فشار گاز آن را اندازه می‌گیرد. او این قضیه را می‌سنجد که آیا شارژ گاز کولر بر اساس دستورالعمل سرویس کولرگازی موردنظر تنظیم شده است یا خیر؟ اگر میزان شارژ گاز کمتر یا بیشتر از حد تعین شده باشد کولرگازی شما نیاز به سرویس و شارژ گاز خواهد داشت.

تکنسین کولرگازی در طول بررسی‌های خود باید مطمئن شود که کمپرسور و فن به‌خوبی و روان کار می‌کند. سخت‌کار کردن فن و کمپرسور موجب داغ شدن آن‌ها و در نهایت سوختن این دو قطعه می‌شود.

موتور کولرگازی در باید حین سرویس حتماً روغن‌کاری شود. هنگام بررسی و سرویس کولرگازی حتماً به این مسئله توجه کنید.

در پایان نیز لازم است پنل خارجی و اسپلیت داخلی تمیز شود و به‌خصوص گردوغبار روی فیلترها از بین برود تا تنفس و تهویه کولر به‌صورت عالی انجام گیرد.

کولرگازی چه زمانی نیاز به سرویس دارد؟

درصورتی‌که به هر دلیل روی صفحه‌نمایش کولرگازی شما کد خطا نمایش داده شد، ابتدا دستگاه را ریست کنید، اگر برطرف نشد حتماً برای تعمیر کولرگازی خود با مرکز معتبر تماس بگیرید.

در صورت شنیدن صدای ناهنجار و غیرطبیعی در کارکرد کولرگازی چه موتور خارجی و چه پنل داخلی کولر گازی شما نیاز به سرویس دارد. اگر باتوجه‌به کارکرد کندانسور (پنل خارجی) و اواپراتور (پنل داخلی) کولرگازی سرمادهی مناسب ندارد، این اختلال به این معناست که شارژ گاز کولر خالی شده است.

باتوجه‌به اینکه کولرهای گازی تخصصی‌تر از انواع کولرهای آبی هستند، بهتر است برای سرویس از متخصصان آرمین سرویس کمک بگیرید تا علاوه بر بهبود عملکرد کولر و کاهش مصرف برق، آسیبی به دیگر قسمت‌های دستگاه وارد نشود.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند سرویس و تعمیر کولرگازی به‌توسط یک سرویس‌کار و تکنسین مجاز انجام شود تا از بروز اشتباهات احتمالی پیشگیری شود؛ عدم توجه به سرویس به‌موقع کولرگازی و به تأخیر انداختن آن، افت عملکرد قطعات این دستگاه را به دنبال خواهد داشت. به‌عکس، اگر سرویس کولرگازی در زمان مناسب انجام شود، به علت گردگیری‌ها و رفع نواقص احتمالی، افزایش عمر مفید این دستگاه را به دنبال خواهد داشت.

قیمت سرویس کولرگازی به فاکتورهای مختلفی وابسته است. گاهی سرویس‌کار کولرگازی در محل حضور می‌یابد و متوجه می‌شود شرایط کولرگازی به‌گونه‌ای است که هزینه‌ای بیش از هزینه اعلام شده خواهد برد. طبق نرخ اتحادیه سرویس کولرگازی معین می‌شود.

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!