Armin Service

چگونه عملکرد کولر آبی و میزان مصرف آن را بهبود دهیم؟

کولر آبی

کولر آبی به دلیل هزینه پایین تعمیر و سرویس دوره‌ای و همچنین مصرف انرژی 25 درصد کمتر نسبت به کولرهای گازی، بسیار رواج دارد. با رعایت برخی نکات کلیدی می‌توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و عملکرد آن را بهبود بخشید. در ادامه این مقاله از آرمین سرویس به نکات مهم و ساده به منظور بهبود عملکرد کولر آبی اشاره می‌کنیم.

خروجی هوا کولر آبی و بررسی عدم نشتی کانال‌ها

در کولرهای آبی چون جریان هوا از بیرون ساختمان دمیده می‌شود حتما باید راه خروجی برای آن در نظر گرفت. در غیر اینصورت با متراکم شدن هوای داخل ساختمان علاوه بر افزایش رطوبت محیط، به موتور کولر هم فشار بیشتری وارد می‌شود. در این شرایط میزان مصرف انرژی نیز بالا می‌رود.

این طرز فکر اشتباه است که با باز گذاشتن پنجره در این ساختمان‌ها، هوای خنک خارج می‌شود. اما از طرفی باز بودن یک دریچه خروج برای جریان هوا باید به اندازه جریان ورودی هوا باشد. در غیر اینصورت جریان هوای خنک خیلی سریع خارج می‌شود. بنابراین، برای خنک شدن خانه یا ساختمان لازم است زمان بیشتری کولر روشن باشد.

با فشار بر موتور کولر امکان خرابی و اصطحلاک آن نیز وجود دارد. اینگونه در آینده مجبور خواهید بود هزینه‌ای زیاد برای تعمیر یا خرید موتور بپردازید.

در ساختمان‌های نوساز امکان پوسیدگی یا نشتی هوا در کانال‌ها بسیار کمتر می‌باشد. اما با افزایش سن ساختمان بهتر است در سرویس‌های دوره‌ای کولر آبی حتما از سلامت کانال‌هایی که قابل رویت می‌باشد مطمئن شوید. فیکس بودن دریچه کانال می‌تواند در کارایی کولر موثر باشد و از هدر رفت هوای خنک جلوگیری کند.

 

کولر آبی مناسب مناطق مرطوب نیست

کولر آبی

یکی از مواردی که باعث تاثیر منفی در روند کار کولر آبی می‌شود، استفاده از این وسیله در مناطق آب و هوایی مرطوب است.

از آن جا که سیستم کار کولر آبی با آب کار می کند، مقداری رطوبت در محیط تولید می‌شود. یعنی هوای عبوری از پوشال‌های کولر با رطوبت زنی خنک می‌شوند. پس اگر هوای محیط خود دارای رطوبت باشد، قطعا این روند به خوبی انجام نخواهد شد.

به جای استفاده از کولر آبی در این مناطق باید از کولرهای گازی استفاده کرد. کولرهای آبی در شرایط آب و هوایی گرم و خشک عملکرد بهتری دارند.

 

انتخاب سایز مناسب

اگر از کولر آبی در ظرفیت پایین‌تر از نیاز خانه استفاده شود، این وسیله در ساعت‌های بیشتری باید کار کند. در نتیجه میزان مصرف برق کولر افزایش می‌یابد. راندمان دستگاه کاهش پیدا می‌کند و فشار بیشتری به قطعات داخلی کولر آبی وارد می شود. در این شرایط عملکرد کولر آبی مختل می‌شود.

در مقابل چنانچه ظرفیت کولر آبی بیش از مقدار مورد نیاز ساختمان باشد، محیط داخلی بیش از اندازه سرد شده و مصرف برق خانه افزایش پیدا می کند.

همه ما با ظرفیت های کولر آبی که در اصل براساس CFM می باشد آشنایی داریم. به عنوان مثال مدل 3500 یا 5000 آن بسیار رایج است.

برای محاسبه ظرفیت کولر انتخابی خود کافیست مساحت خانه را در 2.5 یعنی ارتفاع سقف ضرب کرده تا حجم هوای داخل ساختمان به دست آید. درنهایت این عدد را بر 0.027 تقسیم کنید. تا حجم هوای خانه بر اساس فوت مکعب بر دقیقه به دست آید.

به عنوان مثال برای یک خانه با مساحت 100 متر مربع حجم هوای خانه بر حسب فوت مکعب بر دقیقه به دست می آید 7400 CFM که به ما نشان می دهد برای این خانه لازم است یک کولر 7000 نصب شود.

اما به طور کلی و راحت تر بر اساس متراژ خانه ظرفیت کولر آبی را توضیح دادیم:

ساختمان های 30 تا 50 مترمربع  کولر 2300

ساختمان های 50 تا 70 مترمربع  کولر 3500

ساختمان های 70 تا 100 مترمربع  کولر 4900

ساختمان های 100 مترمربع و بیشتر  کولر 7000

 

تعویض منظم پوشالهای کولر و شستن کف

پوشال کولرهای آبی باید به صورت سالانه تعویض شود. این کار کمک شایانی به بهبود عملکرد کولر آبی خواهد کرد.

منافذ پوشال‌ها به مرور زمان در اثر مواد معدنی موجود در آب مسدود می‌شوند. در این صورت هیچ راهی برای عبور هوای بیرون به داخل کولر وجود ندارد.

دلیل شستن پوشال‌ها نیز گرد و غبارهای موجود در هوای بیرون می‌باشد. این گرد و غبارها می‌توانند با ورود هوا به داخل ساختمان راه پیدا کنند.

بنابراین شستن پوشال‌ها در ابتدای فصل گرم و استفاده از کولر کفایت نمی‌کند. زیرا منجر به افت بازدهی و خنکی کولر خواهد شد.

آب موجود در کولرهای آبی دارای میزان زیادی مواد معدنی است. با ماندن این مواد معدنی در کفی کولر و گرمای هوا لجن تولید می‌شود. لجن تولید شده در آب کفی از طریق سه راهی‌های توزیع کننده آب وارد پوشال‌های کولر شده و می‌تواند بر میزان عملکرد کولر آبی تاثیر منفی بگذارد.

استفاده از روش‌های از بین بردن رسوبات کولر آبی در هنگام شستن کفی کولر و تعویض آب موجود در آن، جان تازه‌ای به سیستم گردش آب در کولر می‌دهد. حتی می‌تواند در طول عمر آب کولر آبی نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

در هنگام تمیز کردن کفی کولر نباید به سیستم آبرسانی کولر، یعنی سه راهی‌های توزیع کننده آب بر روی پوشال ها آسیبی وارد شود. زیرا کوچکترین جابجایی توزیع کننده‌های آب می‌تواند مسیر آب را تغییر داده و به جای اینکه آب بر روی پوشال ها ریخته شود، بر روی پمپ آب بریزد. همین موضوع کوچک سبب سوختن پمپ آب کولر آبی خواهد شد.

 

بررسی سیستم برق، موتور و پمپ کولر آبی

کولر آبی

چنانچه سیستم برق کولر آبی از جمله کلید پمپ آب و موتور آن، دچار مشکل شده باشند با وجود فشار دادن کلید پمپ آب باز هم پمپ عمل نمی کند. در این صورت احتمال آسیب بیشتر به کولر آبی و نیاز به تعمیر آن وجود دارد.

اگر پمپ آب در کولر آبی به درستی کار نکند، هیچ آبی به سمت توزیع کننده های آب پمپاژ نخواهد شد. یکی از عوامل کمک کننده به کار کرد درست پمپ آب کولر آبی روغن کاری دقیق آن است. در این مرحله توصیه می‌شود حتما قسمت پروانه پمپ را باز کنید. رسوبات مانده در آن را تخلیه کنید تا پروانه به راحتی بتواند بچرخد.

در اصلی‌ترین قسمت کولر آبی یعنی موتور به هیچ وجه خودتان روغن کاری نکنید. چرا که می‌تواند منجر به سوختن دینام شود. برای این کار بهتر است از کارشناسان آرمین سرویس کمک بگیرید.

پس از حدود 5 تا 6 ماه که از کولر آبی استفاده‌ای نکرده‌اید طبیعی است که موتور با گرفتن گرد و غبار و احتمالا بخارات باقی مانده در  درون کولر از حالت اماده و سر حال خود خارج شده باشد.

اگر موتور حتی در محور خود دچار کمی خشکی باشد امکان دارد که این موضوع باعث به اصطلاح جام کردن و نهایتا سوختن موتور شود. پس ضروری است قبل از راه اندازی موتور ابتدا اقدام به روغن کاری موتور کولر کنیم.

هر چند یاتاقان از اجزا موتور کولر بصورت مستقیم تلقی نمی شود. ولی اصل روغن کاری موتور کولر آبی در واقع روغن کاری همین یاتاقان ها است. هر چند خود موتور را هم باید روغن کاری کرد.

 

خیس شدن کامل پوشال ها و نصب سایه بان

مهم‌ترین عامل در سردتر شدن باد خروجی از کولرهای آبی، میزان خیس بودن پوشال ها می‌باشد. بنابراین هر چند وقت یکبار میزان خیسی پوشال‌ها را چک کنید. در صورتی که پوشال‌ها به اندازه کافی خیس نبودند، سیستم آب کولر آبی، از جمله پمپ آب و توزیع کننده‌های آب باید بررسی شوند.

با توجه به آفتاب سوزان فصل تابستان، نصب سایه‌بان بر روی کولر آبی نقش مهمی در میزان عملکرد کولر آبی خواهد شد. پس سعی کنید در ابتدا محل مناسبی را برای نصب کولر آبی در نظر بگیرید. تا جریان هوای کافی به داخل دستگاه وجود داشته باشد.

از طرفی حتماً از سایه‌بان‌های استاندارد بر روی کولر آبی استفاده کنید. تا گرمای هوا باعث گرم شدن آب کولر و در نهایت خروج باد گرم از آن نشود.

از آنجا که کولر آبی معمولاً در بالای پشت بام قرار می‌گیرد، ممکن است شیلنگ کولر در روزهای گرم سال در اثر تابش آفتاب دچار پوسیدگی و نشتی شود.

همین موضوع می‌تواند باعث خشک ماندن پمپ آب کولر آبی، سوختن پمپ آب و در نهایت گرم بودن باد کولر آبی شود.

بهتر است هر چند وقت یک بار به محل قرار گیری کولر آبی مراجعه کرده و سیستم لوله کشی آن را بررسی کنید تا در صورت لزوم تعمیرات لازم را انجام دهید.

 

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!