Armin Service

اشتباهات رایجی که در استفاده از ماشین ظرفشویی مرتکب می‌شویم

ماشین ظرفشویی

برخی اشتباهات متداول در استفاده از ماشین‌های ظرفشویی وجود دارد که اکثر ما تصور می‌کنیم درست هستند. شاید این اشتباهات در بلند مدت تاثیر خود را روی ظروف و همچنین ماشین ظرفشویی ما نمایان کنند. لذا با اصلاح آنها می‌توان در کیفیت شستشو ظروف و طول عمر مفید ماشین ظرفشویی تاثیر سبزایی گذاشت.

در صورتی که ظرفشویی شما دچار اشکال شده است و این ایراد می‌تواند بر پایه هر دلیلی باشد و نمی دانید مشکل وسیله شما دقیقا از کجاست و یا دانش و تخصص لازم را برای برطرف کردن مشکل ندارید، به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم که شخصا اقدام به باز کردن دستگاه خود کنید،  چرا که ممکن است مشکل را بزرگ‌تر کنید و به بخش‌های دیگر دستگاه خود لطمه وارد نمایید و یا همان مشکل کوچک دستگاه را به مشکلی بزرگتر تبدیل نمایید.

 

استفاده از مواد شوینده نامناسب برای ماشین ظرفشویی

مهم‌ترین مساله در استفاده از مواد شوینده ماشین ظرفشویی، در نظر گرفتن کارایی با توجه به نوع عملکرد ماشین شما می‌باشد. پودرهای شوینده حاوی آنزیم از سفیده کننده‌هایی که بخار می‌کنند بسیار ایمن‌تر هستند. از مواد شوینده استاندارد استفاده کنید. و به هیچ عنوان شوینده‌ها را با هم ترکیب نکنید.
مخصوصا در فضاهای بسته. برای مثال بسیاری از افراد جوهرنمک و وایتکس را با یکدیگر مخلوط می‌کنند. این ترکیب بخارهایی متصاعد می‌کند که برای چشم و ریه و پوست کاملا خطرناک است.

این امر ممکن است عادی باشد، اما مایع یا شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی با مایع ظرفشویی دستی متفاوت بوده و هرکدام از این نوع وسایل باید مواد شوینده خاص و مرغوب و استاندارد خود را دارا باشند . گرچه هردو این محصولات ظروف غذای ما را تمیز می­‌کنند. اما این کار را به شیوه­ های مختلفی انجام می‌‌دهند. استفاده از مایع ظرفشویی دستی در داخل ماشین ظرفشویی باعث به وجود آمدن کف بسیار زیاد می­‌شود. اینکار می‌تواند منجر به آسیب زدن به دستگاه شود! راه حل: فقط از مایع ­های ظرفشویی و شوینده ‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

عدم استفاده از خشک کن

استفاده نکردن از خشک کن ماشین ظرفشویی  منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود. اما مشکلاتی را در پیش دارد مثل خشک کردن بعد از شستشو با دستمال برای جذب آب ظروف.

امکان خشک کن کمک می‌کند تا آب اضافی از ظروف شما پاک شود. خشک کن تنها به خشک شدن سریع‌تر ظروف کمک می‌کند بلکه مانع چسبیدن رسوبات مواد معدنی بر روی ظروف شیشه­‌ای شما می‌گردد.

 

باز نکردن شیر آب گرم از اشتباهات استفاده از ماشین ظرفشویی

دقیقا همانند زمانی که می­‌خواهید به حمام بروید ابتدا فرصت می­‌ دهید تا آب گرم شده و سپس استحمام می­‌کنید. باید برای ماشین ظرفشویی خود نیز به همین ترتیب عمل کنید. دستگاه شما آب مورد نیاز خود را از سینک تهیه می­‌کند. لذا اگر قبل از بارگذاری، شیر آب گرم را باز نکنید و فرصت بالا رفتن دما را به آب ندهید، چرخه شستشو را آب سرد شروع نموده‌­اید. این بدین معناست که ماشین ظرفشویی شما به اندازه لازم بهینه نبوده، و ظروف شما به همان اندازه تمیز نخواهند شد. مخصوصا در فصل زمستان که لوله‌های آب نیز سرد می­باشند.

راه حل:

آب گرم را در سینک خود به مدت چند دقیقه باز بگذارید تا اصطلاحا پمپ آماده گردد. بدین منوال چرخه شستشو را با آب گرم آغاز کرده و عملیات را بهینه ‌تر می‌ سازید.

 

تراکم زیاد ظروف

بارگذاری بیش از حد سبب می‌شود بازوی اسپری کننده که در پایین دستگاه تعبیه شده نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. مخصوصا اگر ردیف پایین با ظروف کاملا پر شده باشند. آب نمی‌تواند به ظروف بالایی برسد. حتی ممکن است غذای به جا مانده­‌ی ظروف پایین را بر روی ظروف بالاتر پخش نماید. حتی ممکن است که ظروف شما در اثر فشار اسپری با یکدیگر برخورد کرده و به آن‌ ها آسیب برسد.

کمی فضای آزاد به جا بگذارید. بر طبق دستورات سازنده ظرفشویی خود، ظروف را بارگذاری نمایید.

 

عدم رسیدگی و نظافت فیلتر

اکثر ماشین­‌های ظرفشویی مدرن دارای فیلترهای دستی می ‌باشند که شما ملزم به تمیز کردن منظم آنها می­‌شوید. اگر هیچ وقت فیلتر ماشین خود را تمیز نکنید، به مرور ماشین شما ممکن است بوی نامطبوع بگیرد. اینکار ممکن است مسائلی در قبال ورود و خروج نامناسب آب بوجود بیاورد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل باید تقریبا هر هفته فیلتر ظرفشویی خود را تمیز کنید.

 

دمای آب ورودی

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند به مرور به عنوان علت خرابی ماشین ظرفشویی باشد، عدم دقت در دمای آب ورودی به داخل ظرفشویی می‌باشد. همیشه باید بخاطر داشته باشید که حتما قبل از شروع فعالیت شستشوی ظروف، شیر آب گرم آشپزخانه را باز کنید تا آب گرم در داخل لوله‌های آب قرار بگیرد. با این کار عمر دستگاه و عملکرد آن به شدت بهبود پیدا خواهد کرد.

قرار دادن ظروف پلاستیکی در دستگاه شاید منجر به خرابی ماشین ظرفشویی نشود، اما باعث خراب شدن ظروف می‌گردد. حرارات بالای آب داخل ماشین ظرفشویی بر روی ظروف پلاستیکی و همچنین ظروف به رنگ طلایی تاثیر می‎گذارند. سعی کنید این ظروف را با دست بشویید تا عمر بیشتری داشته باشند.

 

چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

بشقاب‌ها همیشه باید در قفسه پایینی ماشین ظرف شویی قرار داده شوند، چرا که قفسه پایینی است که به طور به خصوص برای نگه داری بشقاب‌ها طراحی شده است و مخصوص این کار است. مایک نردیگ، بازاریاب و متخصص فروش ماشین‌های ظرف شویی است و در این خصوص عنوان می‌کند: قفسه های پایینی در این گونه ماشین‌ها همیشه به گونه‌ای طراحی می‌شود که تا جایی که امکان دارد در آن بشقاب قرار داده شود.

البته طراحی این قفسه‌های پایینی به گونه‌ای است که امکان رسیدن آب گرم به سطح تمامی بشقاب‌ها وجود داشته باشد تا همه بشقاب‌ها به خوبی پاکیزه شوند. بنابر این قرار دادن بشقاب‌ها در قفسه‌های دیگر ماشین ظرف شویی، در کارکرد صحیح ماشین در شستشوی ظروف اختلال ایجاد خواهد کرد و ممکن است آب گرم آن گونه که باید به تمامی ظروف دیگر نرسد و  نتواند آن ها را پاک کند.

مسئله دیگری که هنگام قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی باید به خاطر داشته باشیم، جهت قرار دادن ظروف درون ماشین است. شاید به نظر بسیاری این کار عجیبی به نظر برسد. با این حال جهت قرار گیری ظروف در ماشین، در نهایت تأثیر بسیار مهمی بر چگونگی دسترسی آب به ظروف خواهد داشت. تنها در صورتی ظروف به طور کامل پاکیزه و درخشان خواهند شد که آب به تمامی قسمت‌های آن رسیده باشد. برای نمونه مکانی که برای کاسه‌ها در نظر گرفته می شود، قفسه بالایی ماشین ظرف شویی است. کاسه‌هایی که در قسمت عقبی قرار می گیرند را باید رو به جلو قرار دهیم و کاسه‌هایی که در قسمت جلویی قفسه قرار می گیرند باید رویشان به عقب باشد.

یادگیری چیدمان در ماشین ظرفشویی

زمانی که ماشین ظرف شویی در حال پر شدن است و تقریباً تمامی ظروف خود را در آن قرار داده‌اید، جای دادن چند لیوان و فنجان در هر جایی که ممکن باشد به نظرتان فکر بدی نخواهد آمد. اما این نکته را باید به خاطر داشته باشید که قسمت‌هایی که در قفسه بالایی برای نگاه داری فنجان و لیوان در نظر گرفته شده است، بهترین مکان ممکن برای آن‌ها است.

بهتر است لیوان‌ها و فنجان‌های خود را سر و ته در ماشین ظرف شویی قرار دهید. تا امکان وارد شدن آب به داخل آن و پاکیزه کردنش به طور کامل وجود داشته باشد.

در میان این ظروف، قاشق‌ها بیشتر از چنگال و چاقو با مشکل مواجه می شوند. زمانی که همه در کنار هم قرار می‌گیرند، ممکن است به یکدیگر چسبیده و امکان رسیدن آب به سطح آن‌ها به طور کامل کمتر خواهد شد. راهکارهایی برای این مشکل در نظر گرفته شده است که با هم نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم. اولین راهکار این است که یکی در میان قاشق‌ها را سر و ته قرار دهیم که این گونه دیگر امکان چسبیدنشان به یکدیگر نخواهد بود. راهکار بعدی برای آن دسته از ماشین‌های ظرف شویی است که در قفسه سوراخ‌های تعبیه شده که مخصوص این گونه ظروف است و نمی‌توان قاشق را در آن سر و ته کرد. در این صورت بهتر است همانگونه که در ابتدای متن هم عنوان شد، ظروف را به صورت ترکیبی قرار دهید و قاشق‌ها را در کنار یکدیگر نگذارید.

دیگر مورد قرار دادن ماهی تابه‌ها و ظروف این چنینی در ماشین ظرفشویی برای شستشو است. بهتر است ظروف بزرگتر، کاسه‌ها، ماهی تابه و ظروفی این چنینی را به گونه‌ای در ماشین ظرف شویی  قرار دهیم که قسمت داخلی آن‌ها به سمت پایین‌ترین قفسه باشد.

 

25% تخفیف برای ثبت درخواست تعمیر به صورت آنلاین

برندهای تجهیزات

گروه آرمین سرویس با بروزرسانی مداوم دانش تکنسین های فنی خود به صورت تخصصی به عیب یابی و رفع ایراد انواع برندهای خارجی و ایرانی مسلط می باشد

ثبت آنلاین درخواست تعمیر!